Produkty tradycyjne

Oblaty Śląskie

Producent:

adres: Visa Bell Sp. z o.o,
Ul. Rynek 20
43-200 Pszczyna
tel/fax: tel/fax: +48 / 32 447 12 79
tel. 604 552 094
email: biuro@oblaty.pl www: www.oblaty.pl

Sprzedaż w hurtowniach:

MARPOL

Opis produktu:

Oblaty to pojedyncze, okrągłe wafle o różnych smakach, pieczone na Śląsku od końca XIX wieku. Ich wypiek zarówno w piekarniach jak i wielu śląskich domach odbywał się w żeliwnej, często zdobionej grawerem formie zwanej żelozkiem albo klyszczami. Delikatny aromat wafli uzyskuje się przez smarowanie form pszczelim woskiem oraz olejami o posmaku orzechów, migdałów, a nawet zamorskich korzeni. Do pieczenia oblatów używa się wyłącznie najlepszej jakości składników, a ich wyśmienity smak i unikalny wygląd powodują, że do dzisiaj pozostają obiektem pożądania zarówno dzieci jak i dorosłych.

Te delikatne i kruche wafelki produkowane są w 7 rodzajach smakowych tj.: tradycyjne bez cukru, tradycyjne słodkie, waniliowe, cynamonowe, orzechowe, czosnkowe i cebulowe. Wszystkie smaki są produkowane bez użycia żadnych konserwantów.

W 2007 roku oblaty uhonorowane zostały nagrodą Perła 2007, przyznawaną na poznańskich targach Polagra Farma 2007 w konkursie “Nasze Kulinarne Dziedzictwo” za najlepszy regionalny tradycyjny produkt żywnościowy, a w 2010 roku zostały wpisane na listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Umiejętność wypieku oblatów nie była rzeczą łatwą. Ich podstawowymi składnikami była woda, mąka pszenna oraz olej. W celu uzyskania wyjątkowego smaku używano często cukru, mleka oraz innych składników jak wanilia czy cynamon. Wszystkie składniki należało wymieszać, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji, przygotowane w ten sposób ciasto wylać na formy i wypiekać w temperaturze ok. 180°C.

W śląskich domach powszechnie wypiekano oblaty na własne potrzeby. Do dziś zachowały się unikatowe, stare formy, zwane oblatowym żelozkiem, oblatnikiem czy klyszczami, które wykonane zostały w śląskich zakładach pracy takich jak huty czy kuźnie. Zdobione dawnymi wzorami lub tekstem nadal wzbudzają zachwyt wysoką jakością i kunsztem wykonania.

 

Oznaczenia produktu

Karta produktu do pobrania:

Pobierz